Bezpłatne badania kolonoskopowe w starachowickim Szpitalu

Po raz kolejny Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zaprasza do udziału w akcji profilaktycznej w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego. W ramach Programu „Rak na wspak” mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą poddać się bezpłatnym badaniom kolonoskopowym. Akcja profilaktyczna skierowana jest głównie do osób z tzw. grupy ryzyka, czyli po 50 roku życia lub młodszych obciążonych genetycznie. Program profilaktyczny realizowany będzie jedynie do końca sierpnia 2020 roku, a z darmowych badań będzie mogło skorzystać 100 osób.

Bezpłatne badania kolonoskopowe kierowane są do mieszkańców województwa świętokrzyskiego (z wyłączeniem Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego) w wieku:

  • 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • 40 – 49 lat, którzy mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego,
  • 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha (w tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania z poradni genetycznej).

Warunkiem udziału w programie jest prawidłowe wypełnienie przez pacjenta ankiety.

Należy dodać, że z bezpłatnych badań kolonoskopowych wykluczone są osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat miały przeprowadzone takie badanie lub mają objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego.

Informacje w tym zakresie udzielane są bezpośrednio w Pracowni Endoskopii oraz pod numerem telefonu (41) 273 93 63.

Należy podkreślić, że bezpłatne badania profilaktyczne prowadzone są w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach dzięki współpracy z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Kielcach w ramach Projektu „Rak na wspak” koordynowanego przez Centrum Onkologii - Instytut M. Curie – Skłodowskiej w Warszawie. Działania finansowane są ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego woj. świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020, poddziałanie 8.2.2 Wsparcie profilaktyki zdrowotnej w regionie.

Warto wiedzieć! 

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że badanie wykrywa polipy u ponad 25% badanych, a ich usunięcie znacznie ogranicza ryzyko choroby. Bezobjawowy rak wykrywany jest u 1 na 125 badanych. Szacuje się, że każdego roku o schorzeniu dowiaduje się 400 tysięcy osób. Niestety, niemal połowa z nich umiera ze względu na zbyt późne jej rozpoznanie. Kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma więc wczesna diagnostyka raka jelita grubego oraz odbytnicy. Rozpoznanie choroby w pierwszym jej stadium daje szansę na szybsze wdrożenie leczenia nowotworu, a tym samym znacznie lepsze rokowania.

Wczesne stadia choroby nowotworowej mogą przebiegać bezobjawowo. Często pierwsze symptomy tj. ból brzucha, wzdęcia, krwawienia z odbytnicy można przypisać innym schorzeniom np. dolegliwościom pęcherzyka żółciowego, owrzodzeniu, czy hemoroidom.

Do najczęstszych objawów należą:

  • bóle brzucha (występują w 44% przypadków),
  • zmiana rytmu wypróżnień (43%),
  • krew w stolcu (40%) osłabienie ogólne (20%),
  • niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego (11%),
  • utrata masy ciała i osłabienie (6%).

Badanie kolonoskopowe daje obraz jelita grubego (zmian nowotworowych, żylaków, uchyłków, polipów, zwężeń) i pozwala na pobranie materiału do badań histopatologicznych. Szczegółowe informacje dotyczące przygotowania do badania i jego przebiegu udzielane są bezpośrednio w Pracowni Endoskopii i telefonicznie pod numerem (41) 273 93 63.

 

 

 

+-comments.length-+
  1. admin
    +-c.author-+ napisał(a)

    +-c.content-+